';

Małgorzata Czyńska jest autorką w pełni nowoczesną. Jej ostry, dziennikarski styl prowadzenia narracji wrzuca czytelnika w samo serce wydarzeń, nie pytając o zgodę. Sztukę traktuje jak styl życia, w jej obrębie widząc zarówno uznane dzieła, jak i współczesny dizajn czy udaną modową kreację.

kobro-skok-w-przestrzen-b-iext39187929„Kobro. Skok w przestrzeń” (Wydawnictwo Czarne) to biografia artystki, której burzliwe losy przypadają na okres władzy bolszewickiej. Przesiąknięta awangardowym myśleniem rzeźbiarka i propagatorka najnowocześniejszych rozwiązań w sztuce nie przystawała do swojego czasu – dziś jednak stanowi przykład bezkompromisowego ducha przemian, którego obecności nie jest pozbawiony żaden okres historii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Darek Foks – poeta. Dwukrotny stypendysta ministra kultury, zdobywca prestiżowych nagród. Współpracował w zakresie prozy ze Zbigniewem Liberą, czego owocem jest książka „Co robi łączniczka”, uhonorowana Nagrodą TVP Kultura w 2006 roku.

scan10„Historia kina polskiego” (Wydawnictwo Biuro Literackie) to opowieść prozą o dziejach dziewiątej muzy w Polsce wg wiernego wyznawcy poglądu, że „Istnieje jednak pewna reguła, której przekroczenie, a tym bardziej ominięcie, pogrąży każdego twórcę: Nigdy nie pozwól swojej sztuce służyć czemukolwiek innemu aniżeli wolności”. Powtórzona kilkakrotnie historia, w której kolejnych wariantach zmieniają się jedynie szczegóły przywodzi na myśl słynne „Ćwiczenia stylistyczne” Raymonda Queneau.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tomasz Wiśniewski – Jego proza to powiew surrealistycznej niekonwencjonalności. Znakomicie ujawnia groteskę czającą się tuż pod skórą oswojonej codziennej rzeczywistości. Porównywany do twórców z grupu OuLiPo, Borgesa czy Calvino.

o-pochodzeniu-lajdakow-b-iext37921490„O pochodzeniu łajdaków” (Wydawnictwo Lokator) to zbiór lekkich, krótkich i zabawnych opowiadań, pisanych barwnym, dziwiącym się sobie językiem. Absurdalne zmagania z rzeczywistością, której materia okazuje się fałdzista i wieloznaczna, o kafkowskim wręcz rodowodzie. Niezwykle świeża propozycja – surrealizm, absurd i groteska mieszające się z finezyjną narracją tworzą całość, którą czyta się lekko i z przyjemnością. Przeniesienia na srebrny ekran „O pochodzeniu łajdaków” nie powstydziłby się pewnie sam Woody Allen.

 

Recommend
Udostępnij
Tagged in