Ur. 1984. Ukończyła Sarah Lawrence College oraz historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. Paul Celan. Tam, za kasztanami, jest świat. Biografia (Wydawnictwo Literackie, 2021), Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim (Iskry, 2020), Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013), Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn–Becker (słowo/ obraz terytoria 2015) oraz tomy opowiadań: Okna (Zeszyty Literackie, 2014), Ten Kraj (Wydawnictwo Literackie, 2018) i Ciało (Austeria, 2021). Tłumaczy z francuskiego, angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Współwłaścicielka wydawnictwa Próby.
Krytyczka literacka, literaturoznawczyni. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Doktor habilitowana. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładała m.in. w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka jedenastu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i współczesnym reportażu. Ostatnio ukazały się: „Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych” (2017), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022) i „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023). Autorka bloga krytycznoliterackiego „Nowości książkowe”: www.bernadettadarska.blogspot.com
Dziennikarka Radia Katowice, w którym prowadzi dział kultury. Autorka popularnych wywiadów z cyklu "Pozytywka" i audycji dokumentalnych o artystach. Wraz z profesorem Ryszardem Koziołkiem stworzyła cykl podcastów "Poczet Pisarzy Polskich", który kontynuowany jest z udziałem publiczności w Teatrze Śląskim w Katowicach pod hasłem "Książka na scenę!". Przewodnicząca Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na Uniwersytecie Śląskim. Zasiada w kapitule Nagrody im. Kazimierza Kutza dla artystów zaangażowanych w sprawy społeczne. Współpracuje z Gazetą Wyborczą i II Programem Polskiego Radia. Za pracę dziennikarską dostała wiele nagród, m.in. Nagrodę Prezydenta Katowic i Marszałka Wójewództwa Śląskiego oraz Ministra Kultury.
Obywatelka, matka dwóch synów, emerytowana tenisistka. Felietonistka i blogerka Tygodnika "Polityka". W radiu Chillizet prowadzi autorski program o książkach "Biblioteka radiowa".
Filolog klasyczny, komparatysta, eseista, kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Autor wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska.
Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Tłumacz, pisarz i publicysta. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.
Anna Kałuża, Arkadiusz Żychliński, Jakub Momro, Joanna Bednarek, Kacper Bartczak, Michał Warchala, Zbigniew Kadłubek, Alina Świeściak.
Cezary Łazarewicz, Sonia Draga, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Magdalena Grochowska.
Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Aleksander Kaczorowski
Aleksandra Klich, Agata Passent, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek, Agnieszka Dauksza, Aleksander Kaczorowski
Aleksandra Klich, Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek
Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek, Jan Baron - Sekretarz