Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz

fot. M. Skwarczek

Aleksandra Klich-Siewiorek

 
Sekretarzyni Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku. 
Pisarka, menedżerka, dziennikarka. Autorka m.in. bestsellerowej biografii Kazimierza Kutza "Cały ten Kutz", książki "Bez mitów. Opowieści ze Śląska" oraz rozmów rzek: z Arturem Rojkiem oraz biskupem Józefem Życińskim
22 lata była związana z „Gazetą Wyborczą”. Była zastępczynią redaktora naczelnego Adama Michnika, redaktorką naczelną dodatku dla kobiet ‘Wysokie Obcasy” i „Wysokie Obcasy Extra”, prezeską fundacji „Wysokich Obcasów”. Prowadziła wiele projektów wspierających prawa człowieka w Polsce – prodemokratycznych, feministycznych, ekologicznych i społecznych. 
Doradza polsko-ukraińskiemu portalowi sestry.eu i zasiada w kapitule Nagrody im. Kazimierza Kutza.
fot. A. Arno

ANNA ARNO

Ur. 1984. Ukończyła Sarah Lawrence College oraz historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. Paul Celan. Tam, za kasztanami, jest świat. Biografia (Wydawnictwo Literackie, 2021), Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim (Iskry, 2020), Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013), Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn–Becker (słowo/ obraz terytoria 2015) oraz tomy opowiadań: Okna (Zeszyty Literackie, 2014), Ten Kraj (Wydawnictwo Literackie, 2018) i Ciało (Austeria, 2021). Tłumaczy z francuskiego, angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Współwłaścicielka wydawnictwa Próby.

fot. B. Darska

Bernadetta Darska

Krytyczka literacka, literaturoznawczyni. Profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Doktor habilitowana. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładała m.in. w Collegium Civitas i na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka PIK-owego Lauru, nagrody Polskiej Izby Książki za najciekawszą prezentację książki i promocję czytania w internecie (2019). W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka jedenastu książek o literaturze najnowszej, kulturze popularnej i współczesnym reportażu. Ostatnio ukazały się: „Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych” (2017), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022) i „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023). Autorka bloga krytycznoliterackiego „Nowości książkowe”: www.bernadettadarska.blogspot.com

fot. B. Barczyk

Ewa Niewiadomska

Dziennikarka Radia Katowice, w którym prowadzi dział kultury. Autorka popularnych wywiadów z cyklu "Pozytywka" i audycji dokumentalnych o artystach. Wraz z profesorem Ryszardem Koziołkiem stworzyła cykl podcastów "Poczet Pisarzy Polskich", który kontynuowany jest z udziałem publiczności w Teatrze Śląskim w Katowicach pod hasłem "Książka na scenę!". Przewodnicząca Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz na Uniwersytecie Śląskim. Zasiada w kapitule Nagrody im. Kazimierza Kutza dla artystów zaangażowanych w sprawy społeczne. Współpracuje z Gazetą Wyborczą i II Programem Polskiego Radia. Za pracę dziennikarską dostała wiele nagród, m.in. Nagrodę Prezydenta Katowic i Marszałka Wójewództwa Śląskiego oraz Ministra Kultury.

Agata Passent

Agata Passent

Obywatelka, matka dwóch synów, emerytowana tenisistka. Felietonistka i blogerka Tygodnika "Polityka". W radiu Chillizet prowadzi autorski program o książkach "Biblioteka radiowa".

Zbigniew Kadłubek

Zbigniew Kadłubek

Filolog klasyczny, komparatysta, eseista, kierownik Katedry Literatury Porównawczej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Autor wielu publikacji o dawnej i współczesnej kulturze Górnego Śląska.

Fot. Arkadiusz Ławrywianiec 

Tadeusz Sławek

Tadeusz Sławek

Ukończył Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Tłumacz, pisarz i publicysta. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w latach 2016-2018

Anna Kałuża, Arkadiusz Żychliński, Jakub Momro, Joanna Bednarek, Kacper Bartczak, Michał Warchala, Zbigniew Kadłubek, Alina Świeściak.

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2019 r.

Cezary Łazarewicz, Sonia Draga, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Magdalena Grochowska.

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2020 r.

Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, Zbigniew Kadłubek, Michał Nogaś, Aleksander Kaczorowski

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2021 r.

Aleksandra Klich, Agata Passent, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek, Agnieszka Dauksza, Aleksander Kaczorowski

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2022 r.

Aleksandra Klich, Agata Passent, Agnieszka Dauksza, Marta Grzywacz, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek

Skład Kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w 2023 r.

Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek, Tadeusz Sławek, Jan Baron - Sekretarz