O nagrodzie

Juliusz Roger urodził się w 1819 r. w Niederstotzingen koło Ulm w Niemczech. Ukończył studia medyczne w Tybindze, a następnie studia specjalistyczne w Wiedniu.
 
W 1847 roku przybył do Rud raciborskich, przyjmując zaproponowane mu przez księcia raciborskiego Wiktora I stanowisko nadwornego lekarza. Oprócz leczenia rodziny książęcej swoją pracę dzielił między trzy ośrodki: Pilchowice, Rudy i Rybnik.
Roger z zamiłowania był przyrodnikiem, entomologiem, opublikował wiele prac z zakresu nauk przyrodniczych.
Żywo interesował się też śląskimi pieśniami ludowymi, które zebrał i wydał drukiem jako zbiór „Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku”, w którym znalazło się 546 pieśni.
 
Zasługą Rogera był znaczny rozwój szpitalnictwa w naszym regionie. Był inicjatorem budowy nowoczesnego, jak na ówczesne czasy, szpitala w Rybniku. Placówkę wybudowanego w latach 1868/1869, w dużej mierze dzięki składkom społecznym i darowiznom. Juliusz Roger nie dożył jego otwarcia, jednak doceniając inicjatywę i zaangażowanie książęcego lekarza, szpital nazwano jego imieniem.
Zmarł nagle 7 stycznia 1865 roku, w czasie polowania w lasach rudzkich. Spoczywa na cmentarzu w Rudach.
 
 
 
 
Ogólny widok Szpitala im. Juliusza Rogera w Rybniku, 1936 r. (szpital administrowany przez Polskich Kawalerów Maltańskich). 

 

Po raz pierwszy nagroda przyznana została w roku 2016. Zwycięską książką okazała się wówczas „Kobro. Skok w przestrzeń” Małgorzaty Czyńskiej – biografia Katarzyny Kobro, awangardowej artystki, nowatorskiej rzeźbiarki, żony Władysława Strzemińskiego. Do finałowej trójki zakwalifikowały się wtedy także tomy „Historia kina polskiego” Darka Foksa i „O pochodzeniu łajdaków” Tomasza Wiśniewskiego.

Laureatem II edycji „Juliusza” została książka Moniki Muskały „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” o odkłamywaniu historii i austriackich rozliczeniach z przeszłością. Kapituła do finałowej piątki, oprócz zwycięskiej książki nominowała publikacje: „Nie” Konrada Góry, „Glamour, kobiecość, widowisko. Aktorka jako obiekt pożądania” Agaty Łukszy, „Co jest nie tak z tymi ludźmi?” Adama Kaczanowskiego i „Jak Niobe. Opowieść Górnośląska” Alojzego Łysko.

W 2018 roku Kapituła postanowiła nagrodzić tom poetycki Roberta Rybickiego „Dar Meneli”. Obok zwycięskiej książki w finale znalazły się również: „Floryda” Grzegorza Bogdała, „Lesbos” Renaty Lis, „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu” Doroty Masłowskiej oraz „Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej.

 

Od 2019 roku nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. 

Księgi znaków

Księga znaku - Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz Rybnik - System Identyfikacji Wizualnej